Підібрати найкраще каное-весло допоможе розуміння відмінностей у конструкціях та матеріалах, а також те, як весло поводиться при рухах у воді.

Перш ніж купити нове весло, спочатку спробуйте кілька весел своїх друзів, на виставках або на станціях прокату. Більшість весел підходять для більшості людей. Однак, максимальний збіг вимог з параметрами весла може дати найкращий результат.

«Я питаю клієнтів: «Вам потрібна швидкість, сила чи ціна?» – Каже Ендрю Стерн, менеджер з маркетингу Bending Branches (роблять весла з 1982 року). Швидкість означає легке весло для швидкого веслування на великі відстані. Сила означає міцне весло для гірських річок та мілководдя. Ціна означає, що ціна є найбільшим пріоритетом. Чим більше ви витрачаєте на весло, тим воно легше чи міцніше».

Так само, як і з каное, немає одного якогось універсального весла, яке ідеально підходить для будь-якого типу умов на воді. Конструкція, форма лопаті та дизайн різняться залежно від виду каноїнгу для якого вони призначені.

Тому, перше, що потрібно зробити – це визначитися яким видом веслування ви будете займатись найчастіше. Це керівництво допоможе вам купити весло, яке найкраще підходить саме вам.


Форма лопаті характеризує призначення весла

Найважливіша частина весла – лезо/лопать (Blade). Це ще й та частина, де відмінності весла найчіткіше видно. Потужність лопаті залежить від площі, що зазвичай становить від 125 до 165 квадратних дюймів.

названия основных частей весла
– назви основних частин весла –

Хоча більше лопать є потужнішою, це не завжди краще. Менша площа лопаті втомлює менше, тому таким веслам віддають перевагу спринтери на коротких дистанціях, яким потрібні швидкі часті гребки. Коли важливе швидке маневрування (наприклад, у слаломі) перевага має велика поверхня леза, але вона може бути стомлюючою на великих відстанях. Основна ж відмінність у формі лопатей весел – між довгими вузькими та короткими широкими.

Весла для походів спокійною водою

Якщо більшу частину своїх прогулянок та походів ви збираєтеся проводити на спокійних річках і озерах з тихою водою, виберіть форму весла Ottertail «Хвіст видри» або Beavertail «Хвіст бобра». Форма бобрового хвоста має закруглений кінець лопаті та майже постійну ширину, доки він не звужується до рукояті. Ottertail «Хвіст видри» має більш гострий кінець леза і взагалі воно вужче.

Основные формы каноэ-весла для рек и озёр
– Основні форми весла для річок та озер –

Ці форми весел мають меншу площу площини тиску на воду, ніж ширші конструкції. Це зробить прогулянку приємнішою і менш стомлюючою при тривалих походах спокійною водою. Звичайна ціна – $100, але весла фірм Shaw&Tanney або Sanborncanoe в середньому коштують $200.

У своїй майстерні Ginkgo-Canoe я також роблю дерев’яні весла. Середня ціна весла під яхтним лаком – $100. Є 4 різних видів, у тому числі мої улюблені Ottertail та Beavertail.

Деякі канойщики в довгих рівнинних походах віддають перевагу вигнутим веслам. «Гнуті весла для каное більш ефективні, ніж прямі, – каже Штерн із Bending Branches – «Вигнута лопать дозволяє утримувати площину поштовху у вертикальному положенні протягом більш тривалої частини гребка. Саме в цей момент сила гребка є максимальною і так переміщається більше води».

Весло с изогнутой лопастью Sanborncanoe Gunflint
– Весло з вигнутою лопаттю Sanborncanoe Gunflint ($175) –

Компромісом цій зручності буде те, що з таким веслом неможливо застосувати такі техніки маневрування як J-гребок або канадську техніку. Тому вони більше підходять для тандемного веслування за прямими маршрутами дуже широких рік або великих озер. Для одиночного каноїнгу вони не підходять.

Читайте також: Техніка одностороннього веслування в каное J-гребок (опис та відео)


Весла для одиночного веслування

Для тих, хто займається веслуванням поодинці, весло з довшим і вузьким лезом і коротким держаком дасть більше контролю та точності на воді. На мою думку, ідеальним вибором буде весло форми Ottertail. Але в ви можете знайти й інші моделі в каталогах американьских виробників.

Довге вузьке весло легше тримати близько до каное для маневрування. Воно має тихіший вхід у воду і має велику потужність у глибокій воді. Ці весла відмінно підходять для веслування на великій дистанції, оскільки вони легкі та забезпечують приголомшливий контроль. Однак вони гірше працюють на мілководді, тому що більша частина їхньої площі залишається в повітрі.

Весло з більш широкою і короткою лопаттю відмінно підходить для веслування на річках, де можна зустріти каміння, зарості або мілководдя. Саме таким веслом є Beavertail. З таким веслом ви з меншою ймовірністю зачепите дно, плюс ширший кінець протистоїть ударам краще за вузький.

Обидві ці форми підходять у тому, щоб здійснювати зворотний рух веслом у питній воді. Це є обов’язковою умовою для виконання канадського гребка, ефективність якого при соло-греблі просто незаперечна.

Дивіться також: Канадська техніка веслування: ріжучий J-гребок (опис та відео)


Весла для гірських річок

Весла, призначені для спусків по гірських річках і проходження порогів, мають лопаті ширші і коротші за звичайні і майже квадратні кінці. Цей дизайн дозволяє виконувати швидкі гребки та різкі маневри, схожі на ривки та черпки. Любителям білої води необхідна пряма рукоять весла, оскільки вона значно спрощує такі ключові прийоми, як “підпірка”.

У багатьох з цих весел лопать буде вигнуто на зразок ложки. Ця особливість конструкції допомагає краще зачепити воду під час контакту. Багато канойщиків у комбінованих походах з білою і рівною водою беруть із собою кілька різних весел.

Коротке широке лезо – ефективніша форма, що передає більше енергії від гребка. Але при цьому вони не так гладко входять і виходять з води. На гірському порозі, звісно, це не має значення.


Гоночні весла

Гоночні канойні весла часто мають більш коротке і широке лезо, як у першій картинці – Teardrop. Така форма дозволяє робити швидкі, короткі та потужні гребки – те, що потрібно на спринтах.

У багатьох гонщиків весла мають вигнуту ручку для збільшення потужності та ефективності руху при кожному гребку. Звичайній людині, в-цілому, такі весла не потрібні оскільки показати швидкість човна вийде і зі звичайним прямим веслом.

Изогнутое весло Bending Branches Viper
– Вигнуте весло Bending Branches Viper ($160) –

Види ручок

Дві стандартні форми обхвату на ручці весла – це класична під долоню та T-подібна рукоятка. Рукоятка для долоні має краплеподібну форму і чудово лягає в руку. Це робить їх ідеальним вибором для тривалих подорожей та звичайних денних прогулянок рівною водою.

Т-подібна рукоять має більш довгу горизонтальну секцію, яку можна обхопити рукою, що робить її менш зручним, але забезпечує більшу точність та контроль. Т-подібні рукояті – стандартна опція на веслах для білої води.

виды ручек на каноэ весле
– види ручок на каное веслі –

Матеріали канойних весел

Дерев’яні

Цей класичний матеріал весла міцний, приємний на дотик руці та для погляду в холодну погоду. Дерев’яні весла – це звичайний вибір для веслування на озерах та спокійних річках. Такі весла зазвичай вимагають деякого догляду з часом. Наприклад, періодичного шліфування та лакування для захисту від вологи в місцях сколу лакофарбового покриття або невеликих ушкоджень.

Арт-серия каноэ весло Shaw&Tanney $1995 штука
– Арт-серія Shaw&Tanney $1995 за штуку –

Не всі види деревини однакові. Ясен – дуже міцна деревина, яка чудово підходить для веслування за складних умов. Клен також досить міцний та гнучкий. Вишня – популярне дерево для каное весел. Ця деревина досить міцна і легша за ясен або клен, що робить його популярним вибором. Горіх досить жорсткий і важкий, а також дорожчий.

Деякі весла йдуть із наконечником зі скловолокна, що може бути гарною опцією, якщо ви часто веслуєте на мілководних/скелястих річках і хочете захистити весло від ударів.

Часто дерев’яні весла виготовлені не з одного, а з декількох видів дерева, склеєних разом. Це робить їх привабливішими та міцнішими. Такі весла мають змішані характеристики і завжди коштують дорожче.


Композит – карбон та склопластик

Весла для каное з композитних матеріалів таких як карбон, арамід та скловолокно, надзвичайно легкі та міцні. Вони не вимагають догляду, як дерев’яні, але й полагодити їх теж не вийде – навіть косметично. Та ще й ціна їх, зазвичай, вища в 1,5 – 3 рази. Топові моделі можуть коштувати близько $400.

Карбонові весла – вибір гонщиків. Їх ціна варіюватиметься залежно від співвідношення карбону до інших матеріалів. Чим вище кількість карбону у веслі, тим дорожче воно буде. Композитні весла жорсткі і мають меншу гнучкість, ніж більшість дерев’яних. Це дуже важливо в умовах швидких гірських річок, які вимагають миттєвої реакції та дії.

весло для каноэ Werner CHURCHILL
– весло для каное Werner CHURCHILL ($240) –

Алюміній та пластик

Більшість пластикових весел мають алюмінієву рукоятку та пластикову лопать. Пластикові лопаті міцні, довговічні та не вимагають обслуговування. Щоправда, не дуже приємно брати в руку алюмінієву ручку в холодний або спекотний день.

Вони важчі і менш ефективні, іноді складніші по конструкції ніж інші типи весел. Але цілком підійдуть як запасні у довгому сплаві.

пластиковое весло для каноэ Palm Otter
– пластикове весло для каное Palm Otter ($30) –

Як правильно підібрати розмір весла?

Можливо, ви знайшли весло для каное, яке ідеально підходить для вашого виду каноїнгу. Однак, якщо воно не підходить вам за розміром, той факт, що його красиве дерев’яне оздоблення змушує ваше серце битися частіше, не матиме значення.

Занадто маленьке або велике весло незручно та неефективно на воді і може призвести до того, що ви перестанете користуватися ним. Ось кілька перевірених методів, що дають змогу переконатися, що весло відповідає вашим розмірам.

Ідеальний розмір весла для вас залежатиме від каное, в якому ви знаходитесь, і від того, як ви в ньому сидите. Найкраще, якщо ви справді зможете сісти на воду в каное, щоб точно дізнатися, як почувається весло. Але якщо це не варіант, ми маємо кілька методів визначення оптимальної довжини:

  1. Якщо ви знаходитесь в магазині, встаньте на одне коліно, поставте весло перед вами рукояттю на підлогу і тримайте його рукою там, де починається лопата (шия). Якщо весло має правильний розмір, ваша рука має бути горизонтальною.
  2. Сядьте у ваше каное, поставте ноги на дно і позначте відстань між водою та власним носом. Ця відстань повинна бути довжиною між ручкою рукояті весла і шиєю весла.
  3. Скотт МакГрегор (редактор PaddlingMagazine) рекомендує як найточніший метод вибору такий. Повеслувати в каное звичайною палкою або гілкою. Як правило, ділянка палики, яка залишиться сухою, дорівнює правильної для вас довжині рукояті в цьому конкретному каное. Макгрегор подобається цей метод, оскільки він враховує положення ваших рук, висоту сидіння, глибину каное і те, як саме ви гребли. Залишиться тільки визначитися з формою лопаті та її довжиною.
  4. Якщо у вас ще немає ні весла ні каное, можете сісти на стілець і заміряти відстань від стільця до верху брів, щоб визначити відповідну вам довжину рукояті.


Додаткові поради

Зберігайте весло правильно

В Інтернеті є приклади та покрокові інструкції для створення власної простої вішалки або підставки для весла. Можна просто покласти його десь у коморі до нового сезону. Важливо берегти його від сонця та зберігати взимку у сухому місці, щоб волога не потрапила у деревину. Пам’ятайте, що правильне зберігання каное важливе так само, як і зберігання весла.

Беріть із собою запасне весло

Неважливо, чи забули ви весло в кущах при перенесенні речей або його забрало течією гірської річки. Втратити весло, загалом, можливо. Тож якщо ви вирушаєте в якусь тривалу подорож на каное, візьміть із собою запасне весло. Просто про всяк випадок. Це зробить вас набагато спокійнішим, так само як і ваших друзів, яким не потрібно буде чекати своєї черги веслувати.

Використовуйте хокейні шкарпетки

Під час походу на каное надягніть хокейну шкарпетку (або спеціальний чохол) на весло при переносах та в кемпінгу. Це простий спосіб захистити дерев’яне весло від пошкоджень та зберегти його естетику. Багато людей користуються своїми веслами протягом десятиліть, якщо добре дбають про них.

І останнє – не приймайте рішення при виборі весла виключно на підставі ціни. Добре зроблене весло, яке відповідає вашим потребам і добре лягає в руку, коштуватиме витрачених грошей.

При написанні данної статті було використано матеріали з PaddlingMag