Знаменитого канадського мандрівника занесло вітром у ялинове болото на краю Кедрового озера в Манітобі. Вітряні дні були актуальною темою цього походу, який був уже третьою спробою дійти поодинці від узбережжя до узбережжя. Це штормове літо з кожним новим ударом хвилі об берег поступово забирає час походу.

Навіть такий оптиміст, як Майк Рента, змушений перечікувати на березі, намагаючись провести цей час із користю. Своє рапотве дозвілля він провів, роблячи один зі своїх культових берестяних капелюхів. “Сік все ще біжить”, – усміхається Майк, облизуючи палець від липкого солодкого соку.

Тим, хто мріє побудувати каное з берести, фірмовий капелюх Ренти – чудовий спосіб навчитися працювати з натуральними матеріалами. Навіть якщо у вас не буде нагоди відправитися в семимісячний похід на каное через весь континент, у вас просто з’явиться чудовий і функціональний капелюх.


Як зробити капелюх з кори – мануал

1. Зріжте два шматки кори, один приблизно 45 х 45 см, а другий – 10 на 25 см. Розпряміть їх.

Майк Рэнта делает из коры шляпу путешественника этап 1 снятие коры

2. Оберніть мотузку навколо голови, щоб приблизно виміряти її коло. Накресліть це коло на більшому шматку кори. Виріжте коло за допомогою ножа. Цей виріз послужить верхівкою вашого нового капелюха. Частина, що залишилася, – це капелюх; обріжте краї за бажанням.

Майк Рэнта делает из коры шляпу путешественника этап 2 размеры

3. Відріжте довгу і вузьку смужку кори на дюйм довше за коло вашої голови. Це буде основа капелюха. Додатковий дюйм створить перекриття, необхідне для використання ялинових коренів, щоб зв’язати смужку разом.

Майк Рэнта делает из коры шляпу путешественника этап 3 выкройка

4. Дістаньте із землі два ялинові корені довжиною близько чотирьох футів і товщиною в чверть дюйма (0,85 см). Акуратно працюючи ножем, розділіть корінь у центрі вздовж. Розщеплення кореня додає йому гнучкості. Щоб отримати бажану товщину смужки у четвер дюйма, Рента може розділити корінь чотири рази, перш ніж згорне шматочки у теплу воду. Корінь ялинки стає дуже податливим при намоканні.

Майк Рэнта делает из коры шляпу путешественника этап 4 корни для сшивания

5. Використовуючи ніж для дерева, зробіть серію невеликих отворів вздовж внутрішніх країв смужки на відстані близько половини дюйма (1,25 см). Отвори повинні бути досить великими, щоб через них можна було пропустити розмоклий корінь. Зробіть більше отворів уздовж верху, низу та шва частини ковша, а також по краю частини, що створює верх капелюха.

Майк Рэнта делает из коры шляпу путешественника этап 5 отверстия

6. Пропустіть ялиновий корінь крізь проколи, спочатку з’єднавши шви циліндра і переконавшись, що ширина капелюха вам підходить. Потім зберіть разом циліндр і верхню частину і прикріпіть бічну частину так само.

Майк Рэнта делает из коры шляпу путешественника этап 6 сшивание

7. Зробіть ще один ряд отворів на зовнішньому краю полів капелюха. Відріжте тонку смужку кори. Через ці отвори, обплітаючи отриману смужку, приєднайте її до країв полів – це стане в нагоді, коли краї почнуть висихати і капелюх почне тверднути.

Майк Рэнта делает из коры шляпу путешественника этап 7 изоляция

8. Традиційно, корінні народи та мандрівники скористалися б сумішшю ведмежого жиру, соснової смоли та попелу, якими вони замазують шви на берестяних каное.

Майк Рэнта в шляпе путешественника

У перші роки виготовлення капелюхів Майк Рента робив цей етап традиційним способом, але сучасний мандрівник може скористатися чорним автомобільним силіконом для герметизації всіх з’єднань. Через брак ведмежого жиру або силікону, перебуваючи в болоті, Рента пропустив цей крок. Після промазки ж капелюх стає абсолютно водонепроникним.


КОРИСНІ ПОРАДИ ВІД МАЙКА РЕНТИ

1. Збір природних матеріалів – трудомістке завдання. Кору найлегше збирати навесні, коли йде сік, проте неправильна техніка може пошкодити дерево. Дереву знадобиться від 10 до 20 років, щоб зарости.

2. Збір коренів передбачає витягування густих коренів в пошуках досить довгого відрізка, яким би можна було довго в’язати. Рента радить шукати коріння у вологих болотистих областях. Просто без важких каменів та коріння інших дерев добувати буде набагато простіше.

3. Перш ніж почати, переконайтеся, що видобуток кори та коріння дозволено у вашому регіоні. Зверніть увагу, що в більшості провінційних, державних та національних парків є правила, які забороняють це.

4. Поки капелюх ще сирий, використовуйте мотузку, щоб зв’язати капелюх у потрібну вам форму. Рента, наприклад, перетворив її на ковбойський капелюх. Якщо кора вже затверділа, перед початком процедури нагрійте каструлю з водою і полийте на потрібні місця. Кора розм’якне від гарячої води і стане гнучкою. Це дозволить змінити форму капелюха.

Використовуй час з толком!

Author: David Jackson. Feature Photo: David Jackson

Оригінал статті читайте на paddlingmag