Давайте внесемо ясність у питання, що американці називають словом Canvas? У перекладі з англійської, CANVAS – це парусина, полотно і, навіть, брезент. Як взагалі ці американці живуть з таким хаосом термінологій? Просто немає жодного хаосу. Всі ці матеріали – це той самий тип тканини, по-суті, різної щільності.

Трохи дивно називати один і той самий матеріал різними словами через відмінності в області його застосування. Я витратив не один день, щоб розібратися в цих тонкощах аби не помилитися при виборі тканини для своїх дерев’яно-тканинних каное.

Смішно зізнатися, але спочатку ми взагалі називали цю тканину «льон». У всьому виною була неточність перекладу з німецької та лляна олія, що використовується при будівництві каное.

Отже, 8 фактів та цікавих історій про кенвас (canvas):


Трохи історії появи терміну “кенвас”

Кенвас/канвас – продукт сучасних ткацьких технологій з бавовни або синтетики, поява якого сталася в давнину на Середземномор’ї. У ті часи вітрила плелися з вощених конопляних волокон, яку древні греки називали «canuabis» – «зроблена з конопель».

У 13-му столітті кораблі споконвічних суперників Англії та Франції ходили під вітрилами, тканина яких називалася «canevas». А вже через сто років літери в середині слова позбавилися, отримавши знайоме нам звучання. Отже, з 14 століття тканина, відома у нас, як парусина, у Європі називалася «канвас».

Анлийский и испанский флот битва на море

Брезентові намети знову в моді

Класична фірма Woods добре відома в США своїми парусиновими тентами серед дослідників, шукачів пригод та любителів олдскула. Нажаль, нещодавно була куплена мережею універмагів Canadian Tire. Тепер вони виготовляють нейлонові намети рівня Ашан.

Натомість, взараз фірма TenTipi шиє та з успіхом продає сучасні намети з кенвас-тканини різних розмірів за ціною 600 – 5000 євро. І вони кориустуться постійним попитом.

Палатка TenTipi за 600 евро фото на фоне долины
– Один з сучасних наметів фірми TenTipi –

Найдорожчий відрізок полотна

Полотно Пабло Пікассо «Оголена, зелене листя та бюст», написане в 1932 році, було продано на аукціоні Крісті у 2010 році за 106,5 мільйонів доларів. Ця картина маслом на полотні встановила новий світовий рекорд ціни за п’ятифутового відрізку міцного гладкого полотна.

Полотно Пабло Пикассо «Обнаженная, зеленые листья и бюст». Фото из вики
– картина Пабло Пікассо «Оголена, зелене листя та бюст» –

Duck Canvas – качине полотно?

У той час, як традиційне полотно виготовлялося з конопель, сучасне полотно зазвичай виготовляється з бавовни або лляних волокон. Ці волокна вплетені у два основних типи: однотонні та дак (duck). Нитки на дак-полотні щільніші. Термін дак походить від голландського слова для тканини, doek.

Рулон светлого канвас холста
– традиційна тканина щільністю 8-12 унцій –

Одяг від Carhartt

Коричнева дак-тканина була витвором Гамільтона Кархартта. Спецодяг Carhartt для залізничників вперше був представлений у каталозі 1929 року. Ці модні комбінезони з коричневого дак-полотна щільністю 10 унцій зробили революцію в робочому одязі і, за компанію, в екіпіруванні канойщиків.

Куртка Carhartt горчичного цвета на молнии
– робоча куртка Carhartt –

Canvassing – це законно

Місцеві органи влади у Сполучених Штатах ухвалили закони, що обмежують здатність американців до агітації (англ. canvassing – вербування, агітування). 2002 року суддя Джон Пол Стівенс підтвердив переконання Верховного суду в тому, що агітація захищена першою поправкою Конституції США. Агітування за Трампа знову стало законним, але перестало бути модним.

Trump supporter Stephen Walls speaks with Frank Giuffre. Oct. 22, 2016.
– Trump supporter Stephen Walls speaks with Frank Giuffre. Oct. 22, 2016. –

Re-canvassing – необхідно раз на 25 років

В той же час, оновлення полотна в каное (англ. re-canvassing) – природний процес реставрації старих човнів. Згідно з прайсом Headwaters Canoes нове полотно, грунтування і три шари фарби коштуватимуть 850$ або 950$, якщо це не одне з їхніх каное. При належному звичайному догляді за човном ця процедура потрібна приблизно раз на 25 років. «Ми відновлювали різні каное – які зривало зі стійок на даху авто на повному ходу; каное розбиті деревами, спалені вандалами і розбиті об скелі на екстримальних гірських порогах».

- старое каноэ в начале реставрации - холст снят, дерево целое - 1 раз в 25 лет -
– старе каное на початку реставрації – полотно знято, дерево ціле –

Кіль на дні дерев’яно-тканинного каное призначений насамперед для захисту тканини. Це актульно для використання на водоймах з кам’янистим дном або корчами. Деякі канойщики розповідають про переваги кіля для кращого контролю курсу та веслування по прямій. Їх ще часто бачать, коли вони вештаються околицями, ходять від дверей до дверей, щоб заручитися підтримкою своїх хибних думок.

На своїх каное я ставлю тільки носові кілі. Просто щоб захистити носову частину від пошкоджень об будь-який берег і не мати клопоту з гарантійним ремонтом )

https://www.instagram.com/p/CZFMkXfg7xU/?utm_source=ig_web_copy_link
– фото из моего Instagram Ginkgo-Canoe –

Знаменитий намет Білла Мейсона

Знаменитий стильний намет Білла Мейсона на головному фото, скоріш за все, був зроблений не з кенвасу, а з бавовни. І не просто з бавовним, а з єгипетської бавовни. Цю тканину складно знайти, але вона легка, міцна, стійка до зносу і має природну властивість відштовхувати воду.

Туге плетіння робить такий намет вітронепроникним, але при цьому дихаючим. Намет для двох у стилі пекаря важить близько 24 фунтів, тоді як шиті з єгипетської бавовни – всього 14.

парусиновая палатка фото с каноэ на пляже
– Знаменитий парусиновий намет Білла Мейсона фото з каное на березі –

Про автора: Скотт МакГрегор є власником і видавцем Rapid Media (їм належить журнал PaddlingMagazine), що базується в долині Оттави на березі річки Мадаваска.

При написанні статті було використано матеріали з сайту paddlingmag