Досвідчені туристи діляться досвідом та порадами з виживання під час походу з дітьми.

Так вийшло, що моя дочка з самого дитинства звикла спати в наметах та в каное-походах. У першому поході Каті було 3 роки. Вона ще не вміла плавати на поверхні, але цілком непогано плавала під водою. Звичайна ж життєва мудрість свідчить, що життя повне пригод закінчується, як тільки з’являються діти. І це не так далеко від істини. Наведені нижче поради досвідчених туристів і мій невеличкий досвід допоможуть вам жити повним життям, не забуваючи про ночівлі біля вогнища.

Що допоможе зробити похід із дітьми простіше

Звичайно, прогулянка на каное з маленькими дітьми не проходить легко. Вам доведеться скоригувати тривалість, швидкість та складність ваших походів принаймні на кілька років. Скористайтеся цими порадами, щоб подолати найпоширеніші перешкоди для сплавів з маленькими дітьми та знову повернутись у дикі ліси. Колись ваші діти будуть вдячні вам за це.


Потренуйтеся вдома

Якщо ваші діти ще не знайомі з відпочинком на природі або не були в справжніх походах, можна провести невелику підготовку. Поставте намет у дворі вашого приватного будинку або в дитячій кімнаті в квартирі. Згадайте, як ви самі любили будувати “халабуди” зі стільців та покривала, майструвати курені у кущах та робити “копанки” в лісі. Нехай вони пограють у цьому наметі і навіть сплять, щоб їм стало комфортно у новій майбутній спальні.

Спільний сімейний день у парку поряд із будинком теж не буде зайвим. Проведіть півдня або цілий день на березі озера у парку та подивіться, як ваші діти реагують на цей досвід. Я думаю, ви все побачитена їх обличчах.

недорогая тренировочная палатка для детей дома
– недорогий тренувальний намет для дітей вдома –

“Оох… вся ця купа речей..”

Попрощайтеся зі своїм надкомпактним та надлегким туристичним спорядженням та з обносами поодинці. Купа крихітного одягу, підгузки, обов’язкові іграшки та книги для сну… малюк може вимагати взяти із собою стільки речей, скільки бере досвідчений мандрівник.

Кількість речей, необхідних для такої маленької людини, може бути справді приголомшливою. Прийміть цю нову реальність і подвійні переноси на маршруті, що супроводжують її. Змініть свій маршрут і вибір каное відповідно до цього. Рухайтеся повільніше.

Подивіться, як виглядає реальний сімейний тижневий похід! Всі вижили і отримали задоволення )

Порада: долучіть дітей до збирання речей

Дайте дітям відповідальність за упаковку свого спорядження для кемпінгу (використовуючи список, який ви разом з ними написали). Перед виходом з будинку перевірте ще раз упаковку їх речей. Заохочуйте дітей стежити за тим, щоб після користування своїми речами вони завжди складали їх назад в мішок. Всі дитячі сумки, рюкзаки тощо повинні бути різного кольору для зручності їх ідентифікації.


Дитяче дозвілля – запорука спокою

Складно бути дитиною, яка просто сидить у каное. Візьміть запасне весло, а якщо є дитяче – це взагалі чудово. Навіть найменші діти хочуть копіювати своїх батьків, тому долучіть їх до процесу просто давши їм весло. Результатом може бути лише кілька гребків, але це інша історія.

дети гребут в каноэ

Зберігайте закуски та іграшки у легкодоступних місцях. Повільний темп і безліч коротких зупинок також допомагають. Зрозумійте, що для дитини існує дуже багато цікавих речей, які потрібно досліджувати. Подивіться на світ очима дитини 😉

Прості ігри, такі як хованки, замки з піску або кидання та діставання палиць з води можуть дати кілька годин веселощів.

Порада: додайте родзинку

Додайте до списку необхідного спорядження для походу одну або дві особливі речі, які додадуть задоволення дітям. Можливо, це буде упаковка недорогих паличок, що світяться, або пара складних дитячих стільців. Нехай кожна дитина матиме свій власний налобний ліхтарик або навіть невеликий брелок зі світлодіодним ліхтариком, як часто буває у водіїв. Діти отримають багато задоволення від того, що вночі в наметі буде світло від маленької гірлянди на батарейках з LED-лампочками – вони дуже компактні, енергоефективні та безпечні.

вечерине игры в палаточном лагере в походе на каноэ
– вечірні гри в наметовому таборі в поході –

Укуси комах

Діти, що сверблять, – це нещасні діти. Протимоскітні накидки або кофти для дітей та сітчастий намет для приготування їжі та ігор можуть врятувати весь похід. Так-так, подекуди комарів буває справді багато навіть на звичних вам місцях. Не забувайте про панами та кепки, щоб протимоскітна накидка не стикалася з обличчям дитини.

сетчатая рубашка-накидка от комаров
– сітчаста сорочка-накидка від комарів –

Бар’єрні методи захисту дітей від укусів комах дуже важливі. Зауважте, що сильні репеленти небезпечні для маленьких дітей і не повинні регулярно використовуватися дітьми віком до 12 років. Уважно читайте інструкції до всіх препаратів.

Порада: шаровий принцип одягу для дітей

Перевірте прогноз погоди та одягніть своїх дітей відповідно до цих погодних умов. Якщо є ймовірність дощу, обов’язково прихопіть дощовики (і одну або кілька ідей для ігор в наметі!). Температура може знижуватися вночі, навіть якщо вдень спекотно та сонячно. Продумайте про шаровий принцип одягу, щоб діти з легкістю могли одягати або знімати речі за необхідностю. Це допоможе легко пристосуватися до змін температури. Немовлята та малюки не рухаються так багато, як діти старшого віку, тому їм зазвичай потрібно на один шар одягу більше.

многослойность одежды - главный принцип в любом походе
– багатошаровість одягу – головний принцип у будь-якому поході –

Істерики від перезбудження/перевтоми

Істерики неминучі, чи ви вдома, чи в лісі. Просто не дозволяйте їм стати причиною, через яку ваші діти не ходитимуть у походи. Завжди тримайте перекус, а ще краще п’ять перекусів – себе теж не забувайте. Зберігайте їх у зручному місці готовими з’явитися в будь-який момент, щоб відвернути дитину від істерики. Деякі з моїх улюблених включають M&Ms, Hariboo та в’ялене м’ясо будь-яких видів – все те, чим ви ніколи не будете годувати своїх дітей удома. Так, саме так )

Порада: візьміть їжу, яку діти люблять

Одним з основних моментів кемпінгу та походу є спільне харчування біля вогнища. Приготування їжі на вогні за допомогою довгих паличок подвоїть веселощі! Дозвольте дітям зробити свій внесок у планування меню, щоб вони ще більше захотіли ходити в походи. Упакуйте продукти, які, як ви знаєте, їм сподобаються, по можливості уникаючи зовсім незнайомої їжі. Просто похід – не найкращий час для кулінарних експериментів. Підготуйте готові закуски, які будуть доступні під час походу та кемпінгу.

Читайте також: 8 ідей смачних і корисних перекусів в будь-якому поході


Обноси човнів та перенесення речей

По можливості робіть обноси короткими етапами і з довшими перепочинками. Можна з обідом або веселими заняттями, такими, як вивчення болота. Залиште трикілометрові переноси на майбутнє – діти просто не оцінять веселощів такого типу.

Порада: залучайте дітей до того, що відбувається

Навіть якщо ви відчуваєте, що можете розбити намет або приготувати їжу самостійно, долучайте своїх дітей якнайчастіше. Навчіть їх основам: як встановити намет, як знайти місце для намету, як розпалити багаття або приготувати обід. Задайте дітям завдання, що відповідають їхньому віку. Молодші діти можуть допомогти зібрати дрова, наповнити пляшки з водою, розгорнути спальні мішки чи накачати спальні подушки. Старші діти можуть допомогти мити посуд або готувати вечерю.

дети помогают ставить палатку в кемпинге
– діти допомагають ставити намет у кемпінгу –

Покажіть приклад позитивного настрою. Будьте сповнені ентузіазму – ви ж хочете бути для них прикладом, чи не так? Як діти зможуть розслабитися та отримати задоволення, якщо ви не можете і вони це бачать? Перше правило кемпінгу з дітьми – будьте готові впоратися з незручностями. Все не там і не так – ванна більше не в коридорі, унітазу та посудомийної машини немає, але є багато чого іншого. Подайте приклад хорошого настрою і ваші діти відчують вашу енергію.


Спокійний міцний сон

Як я вже казав раніше, перед першим для дитини походом можна встановити намет прямо в його кімнаті і полежати всередині в спальниках. А якщо дитині дуже захочеться, переночуйте в ньому разом.

Малята можуть хотіти спати саме на своїй улюбленій подушці та під улюбленою ковдрою або з улюбленою іграшкою. Не нехтуйте цим – саме це найцінніше. Якщо твердо спати, виберіть товстіший і зручніший каремат. Візьміть з будинку подушки або улюблену ковдру. Для зовсім немовлят прихопіть ігровий вольєр або переносне ліжечко, якщо у вас є досить великий намет, щоб поставити його всередині. Чим частіше ви будете ходити в походи, тим швидше дізнаєтеся, що вам потрібно і без чого можна легко обійтися.

хороший дневной сон в походе и на  кемпинге

В поході дотримуйтесь режиму сну, схожого на домашній: умивання перед сном, піжами, книги і колискові на ніч. Щоб дитина могла подрімати, зробіть у каное затишне місце із захистом від сонця. Постарайтеся розрахувати довші відрізки веслування з регулярним часом для сну.

Порада: візьміть ще один намет (для підлітків)

Це не завжди можливо і практично, але розгляньте варіант, щоб взяти два невеликі намети. Або один великий намет з окремою «кімнатою» для вашого підлітка, який прагне усамітнення. Наявність окремої спальної зони дає старшим дітям більше незалежності та деякий контроль за їх територією. Дозвольте їм взяти з собою друга або провести більше часу в сусідньому кемпінгу, де є діти їхнього віку.

отдельная небольшая палатка для подростков на кемпинге
– окремий невеликий намет для підлітків на кемпінгу –

Робіть підліткам невеликі поблажки. Багато тінейджерів можуть соромитися своїх тіл, бути незадоволені прищами, запахом тіла або брудним одягом. Дайте підліткам трохи розслабитися, якщо вони наполягають на особливим доглядом за волосся, шкірою або беруть те, що вам здається непотрібними для кемпінгу. Дозвольте їм спати, тинятися самостійно (згідно з встановленими раніше правилами) або взяти з собою друга в похід. Багато підлітків нерозлучні зі своїми смартфонами (не зараз обговорюватимемо що і чому) і замість повної заборони, можна ввести обмеження на час походу. Наприклад, користуватися телефоном лише як фотоапаратом або музичним програвачем.


Як правильно ходити в туалет

В той час як дорослі можуть знайти певну свободу в тому, щоб справляти свої потреби у лісі, для молодших дітей це може виглядати лякаючою та незрозумілою процедурою.

Надайте їм підтримку. Відженіть цих набридливих жуків та інших комах і прийміть той факт, що ваша добре навчена унітазу дитина забруднить на природі останні чисті сухі штани в самий невідповідний момент. Просто врахуйте простий факт – дитинство пройде і всі пам’ятатимуть час у поході, а не забруднені штани. Тому не варто хвилюватись і просто прихопіть ще одні запасні штани.

Порада: що робити із брудними руками?

Діти звичайно ж брудняться під час кемпінгу. У них будуть брудні ноги та взуття після ігор біля води, а руки вимагатимуть ретельного миття після ловлі жаб та ящірок або збирання квітів. Кемпінг – це місце, де дитині дозволено відпочивати на повну котушку. Все просто – повісьте в таборі умивальник з мильницею та поясніть як мити руки чисто та з економією чистої води.

компактный переносной умывальник с краником
– компактний переносний умивальник із краником –

Техніка безпеки. Рятувальні жилети – musthave

Як тільки дістанетеся до табору, поговоріть з дітьми про основні правила поведінки в таборі та поясніть, що вони повинні робити, якщо заблукають. Які межі табору? Що їм дозволяється робити за межами стоянки чи біля води? Чи можна купатися без нагляду дорослих? Чи можна їм гуляти таборами інших людей чи ходити самостійно в туалет? Дайте дітям свисток і навчіть їх дмухати, якщо вони загубилися. Переконайтеся, що вони мають свій налобний ліхтарик або мають доступ до спільного ліхтарика. Зверніть увагу на такі особливості в кемпінгу, які можуть бути небезпечними – вогнище, прилегла дорога, швидка течія річки, крутий обрив, глибока яма або наявність диких тварин у лісі.

Як справжній канойщик, раджу користуватися рятувальними жилетами. Можливо, ви одразу ж уявили такий жилет як “великий незручний шмат пінопласту, прив]язаний до вас товстим канатом”.. Але зараз є велика кількість різних гарних зручних жилетів, з корисними кишеньками, яскравим забарвленнями та свистками. При цьому вони ще й чудово виконують захисну функцію на воді.

спасательные жилеты для детей
– Рятувальні жилети для дітей –

Знаходьте час для навчання

Незалежно від віку, вашим дітям ніколи не рано дізнатися, як з користю провести час на природі. Покажіть їм, яку користь та задоволення можна отримати від навколишньої природи, а також які невеликі кроки можна зробити для її захисту.

Навчіть їх дбайливо ставитися до тварин і комах (не лякати і не годувати тварин і не тиснути жуків). Покажіть, як правильно утилізувати сміття (упаковка та розпакування). Поясніть, що потрібно залишати каміння, рослини та інші предмети там, де вони знаходяться. І найважливіший принцип – «не залишати слідів». Якщо ви займаєтеся кемпінгом у незаселених регіонах, переконайтеся, що ви та ваші діти дотримуєтеся належних правил відвідування туалету в лісі.

обучение детей в походе интересным фактам о местной флоре и фауне
– навчання дітей у поході цікавим фактам про місцеву флору та фауну –

Подивіться навколо, зазначте жуків, огляньте камені. Визначте птахів, квіти, хмари та сузір’я. Виявляйте інтерес до речей, які зацікавили дітей.

Візьміть із собою путівник або довідник, який допоможе ідентифікувати рослини та тварин або дізнатися цікаві факти про те, що вони зустрічають у дорозі. Можна скористатися тематичними програмами в телефоні, їх зараз існує чимало.

приложения справочники для телефона в походе Plantsnap
– додаток PlantSnap – довідник рослин у поході –

Найголовніше – будьте гнучким

Незалежно від того, наскільки ви підготовлені все може піти не так, як планувалося. Пам’ятайте, що те, що ви можете зробити – це створити хорошу атмосферу в поході. Найкраща сторона походів і кемпінгів полягає в тому, що ви створюєте досвід по ходу справи. Будьте гнучкими та терплячими, дійте обдумано. Вимкніть строгі графіки та насолоджуйтеся моментом.

PaddleOn!