Існує багато різних технік веслування, які дозволяють йти в каное прямою або маневрувати на одному місці. Ці техніки бувають смішні, класичні або такі, що даються лише після кількох років походів. І найкрутішим з них є ріжучий “канадський” гребок. Але все по порядку.


Найпростіші техніки веслування в каное

“Метод” перекидання весла

Спочатку роблять кілька гребків з одного боку, а потім перекидають весло на інший бік, щоб вирівняти каное. Потім, звичайно, доведеться перекинути весло назад, щоб вирівняти каное вже в інший бік. І так треба робити постійно. Підходить тільки, якщо ви користуєтеся дуже вигнутим веслом, інакше виглядатиме кумедно і викличе бурхливий сміх оточуючих. Причина проста – ця техніка зовсім неефективна.

«Дурацький гребок»

Наступна техніка – після виконання гребка вперед весло прокручують, що робить його дещо схожим на кермо корабля, і рухають у напрямку ДО корпусу каное. Цей гребок назвали «дурний гребок» (goony stroke) з вагомої причини – щоразу, коли ви ведете весло всередину, ви немов натискаєте на гальма.

Одностороння техніка J-stroke

Далі йде J-гребjr, який є основним кермовим гребком. Ви повертаєте весло назовні (протилежно goony), щоб сформувати літеру J, яка змушує каное повернутися на курс, зберігаючи при цьому початковий імпульс.

Детальніше про технику J-stroke читайте статтю Техніка одностороннього веслування в каное J-гребок (опис та відео)

Канадський гребок – вершина досконалості у веслуванні

Проте, найкращим кермовим гребком для каное-мандрівників є канадський гребок (canadian stroke). Фактично, назву придумали американці (початкова назва – ріжучий J-гребок), а канадці просто не стали змінювати назву. На думку експертів, добре виконаний канадський гребок – це вершина досконалості у веслуванні. Таке вміння приходить до веслувальника тільки через де-кілька років після частих каное-походів. Але, можливо, у вас вийде значно швидше? 😉

Техніка виконання канадського гребка

Починається він так само, як і J-гребок. Але замість того, щоб витягувати весло з води після того, як J-елемент завершено, лопать весла «підрізається» вперед під поверхнею води доти, доки приблизно не досягне середини початкової дистанції.

Тиск води, який тисне на лопать весла, коли його проводять крізь воду, а також тривалість часу, протягом якого воно утримується під поверхнею, визначає, наскільки каное поверне у зворотному напрямку.

Це заощаджує час та енергію, бо ж вам все одно доводиться переміщувати весло вперед для наступного гребка. Лопать весла звернена до неба, і головна тонкість полягає в тому, щоб отримати правильний кут, доки лезо проводиться вперед у воді. Занадто великий кут – весло вирветься з води; надто малий кут – воно піде глибоко під воду.

У цьому відео канадський канойщик пояснює відмінності даних технік і показує їх також і з підводною зйомкою.

Простіше кажучи, Canadian Stroke – це просто розширений J-Stroke. Фактично ж оригінальна назва “ріжучий гребок” є найкращим поясненням для нього. Щоб навчитися цій техніці, потрібно попрактикувати раз чи два, а краще покататися в тижневому сплаві… у Канаді. Та ні, ваша місцева річка або лісове озеро також добре підходять )

Яке весло підходить найкраще?

Вибір відповідного весла також має значення. Практично для будь-якої техніки веслування (крім, мабуть, сплавів по гірській річці) добре підходить весло Beaver Tail (бобровий хвіст). Це гарне весло для звичайних подорожей річками або від озера до озера. Роблять його зазвичай з цілісної дошки (ясен, клен або вишня) і формою воно нагадує хвіст бобра. Для канадського гребка, однак, краще підходить весло Otter Tail (англ. хвіст видри) — у нього трохи коротше ручка і трохи довша лопать, яка ближче до кінця звужується.

Обидва види основних весел можна купити в Україні в моїй майстерні Ginkgo-Canoe. Я роблю їх з ясеня та вкриваю справжнім голандським яхтним лаком. Є креслення чотирьох форм та гарний досвід виготовлення – сумарно вже понад 40 штук.

Вёсла для каноэ. Форма "хвост бобра" и "хвост выдры"
– основні традиційні форми весла для каное –

Credits: Кевін Келлан є автором восьми книг, у тому числі «Щасливий турист: основний посібник із життя на природі». Також, він – лауреат Національної Премії Журналістики та регулярно виступає на найбільших заходах з веслування в Північній Америці.